Invitatul serii duhovnicești din cea de-a doua săptămână a Postului Mare în parohia Someșul Rece a fost părintele protopop de Huedin Dan Lupuțan, care le-a pus credincioșilor la suflet o cateheză despre pocăință, arătându-le că pocăința o găsesc într-o bună spovedanie. La final a fost vizionat un film pe marginea Sfintei Taine a Pocăinței, iar apoi părintele protopop i-a miruit pe toți credincioșii prezenți la această seară duhovnicească. Aceste întâlniri de suflet sunt organizate de parohia Someșul Rece, în posturile mari de peste an, în fiecare miercuri și vineri seara, cu invitați preoți, profesori sau duhovnici, care să răspundă la frământărilor credincioșilor, legate de drumul către Împărăția Cerurilor, a transmis pentru radio Renașterea, părintele Ștefăniță Elefteriu.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...