Duminică, 6 Decembrie 2015, credincioşii celor mai noi parohii din localitatea Floreşti au participat la o seară de rugăciune şi colinde.
Începând cu ora 17, la Parohia „Intrarea în Ierusalim”, păstorită de părintele Sebastian Rusu, în prezenţa părintelui protopop Dan Hognogi, a fost săvârşită slujba de seară urmată de un cuvânt de învăţatură rostit de părintele Ovidiu Martiş din parohia Valea Gârbăului. A urmat concertul de colinde susţinut de corala protopopiatului Cluj I, seara fiind încununată de colindele copiilor din parohie.
De la ora 18, la parohia Sfântul Marcu, păstorită de părintele Danut Gordan, a avut loc un eveniment similar. După rugaciunile de seară şi colindele coralei protopopiatului a urmat şi colinda tuturor credincioşilor prezenţi în micuţa biserică parohială.
Părintele Protopop a evidenţiat dragostea şi jertfelnicia credincioşilor şi a preoților felicitându-i pentru implicarea în viaţa parohiei.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...