Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Sfântul Nicolae, sărbătorit în parohie Berchieșu

de | dec. 10, 2016

Cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, în biserica ,,Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil” din localitatea Berchieşu, protopopiatul Turda, ziua de marţi, 6 decembrie 2016, a fost o zi de aleasă sărbătoare şi bucurie. Programul liturgic a debutat dimineaţa, de la ora 9, cu slujba Utreniei și a continuat cu săvârşirea Sfintei şi Dumnezeiştii Liturghii, la care au participat pe lângă credincioşii parohiei, preşcolarii grădiniţei Berchieşu, singura unitate de învăţământ rămasă în localitate şi cu careparohia are o strânsă colaborare.

În cadrul Sfintei Liturghii copilaşii au fost împărtăşiţi de preotul paroh Florin Negru, cu Trupul şi Sângele Mântuitorului. La finalul Sfintei Liturghii, preşcolarii au susţinut un scurt moment specific postului Naşterii Domnului, au rostit poezii şi cântece de iarnă, după care drept răsplată pentru strădania lor şi pentru efortul lor de a fi prezenţi în biserică la toate sărbătorile de peste săptămână, au fost răsplătiţi cu pachete de dulciuri din partea parohiei.

După masă a avut loc în biserica parohială împodobirea brădului de Crăciun, activitate la care au participat toți copiii parohiei. A fost un moment de aleasă bucurie, un moment de reîntâlnire  cu Dumnezeu, a mărturisit părintele Florin Negru. De la ora 16:00 s-a săvârşit slujba Vecerniei, la care copiii au participat activ, prin citirea sfintelor rugăciuni şi prin cântări la strană.

 

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Sediul Protopopiatului Ortodox Român din Bistrița a găzduit ședința administrativă lunară a preoților din întreaga circumscripție. Întâlnirea, desfășurată sub președinția Părintelui Protopop Ioan Marius Pintican, a reunit laolaltă clerici din protopopiat și invitați...