Ziua de 8 noiembrie reprezintă o zi de aleasă trăire duhovnicească pentru comunitatea credincioșilor din localitatea Dezmir, care își cinstesc în această zi ocrotitorii spirituali, pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, a transmis pentru radio Renașterea părintele Mihai Pop, corespondent în protopopiatul Cluj I. Marți, 8 noiembrie 2016, în ziua lor de prăznuire, a fost săvârșită la biserica ortodoxă din Dezmir, Sfânta Liturghie în sobor de preoți. Cuvântul de învățătură rostit de Pr. Prof. Nicu Dumitrașcu a subliniat importanta valorilor creștine în viața omului și în istoria unui popor. La finalul slujbei, Pr. paroh Avram Simijdean a mulțumit tuturor celor implicați în realizarea acestui eveniment duhovnicesc important pentru comunitatea credincioșilor ortodocși din Dezmir.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...