Parohia Geaca, Protopopiatul Gherla, a găzduit, în perioada 14-16 aprilie, tabăra de tineret „Legătura prieteniei în lumina învierii“ organizată de Asociaţia Tinerilor Creştini-Ortodocşi, filiala Gherla, Protopopiatul Gherla şi Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ Geaca. „Pe parcursul celor trei zile, participanţii s-au rugat împreună şi au luat parte la diferite activităţi educative: discuţii tematice, cateheze, seri de folclor, cântări corale, seri de muzică folk, ateliere gastronomice etc. În a doua zi a taberei, tinerii au primit vizita Înaltpreasfinţitului Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, care i-a binecuvântat pe tineri şi le-a rostit un cuvânt duhovnicesc“, a spus parohul din Geaca, Horea-Niculae Baciu.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...